Klar forbedring og solid overskudd i Ås kommune
%20(2)%20(2)%20%C3%98konomiresultat_2026.jpg)
Økonomisjef Odd Arne Fagerheim (til venstre) og kommunedirektør Tom-Arne Tørfoss (til høyre), med kommunedirektørens ledergruppe i bakgrunnen, er fornøyd med å kunne presentere et godt regnskapsresultat for 2025.
Ås kommune leverer et betydelig sterkere regnskapsresultat for 2025 enn forventet, med et netto driftsoverskudd på 68 millioner kroner.
Resultatet bidrar til å styrke kommunens økonomiske bærekraft og gir bedre forutsetninger for å håndtere
framtidige utfordringer.
– Dette er et godt regnskap for kommunen, og det gjør oss bedre rustet for det som kommer av utfordringer framover, sier økonomisjef Odd Arne Fagerheim i Ås kommune.
Sikrer langsiktig bærekraftig økonomi
Av overskuddet kommer 22 millioner kroner fra selvkostområdene. Dette er innbyggernes penger og vil komme tilbake gjennom framtidige gebyrjusteringer. Midlene vil også bidra til å dekke økte kostnader innen vann og avløp som følger av nye statlige krav, blant annet til reservevannsforsyning.
Det korrigerte resultatet på 46 millioner kroner tilsvarer 2,0 prosent av driftsinntektene – et nivå som anses nødvendig for å sikre en langsiktig bærekraftig økonomi. Ås kommune har over flere år arbeidet målrettet for å styrke økonomien i en tid preget av endrede behov hos innbyggere og økte forventninger til kommunens tjenester.
Stram styring og lavere kostnadsvekst
Kommunen hadde i 2025 driftsutgifter på 2 203 millioner kroner og 1 357 årsverk.
Flere forhold bidrar til det sterke resultatet:
• Stram økonomisk styring og tydelige prioriteringer
• Økt befolkning uten tilsvarende økning i kostnader
• Forbedringer i kommunenes rammebetingelser
Kommunen er for tiden i en periode med relativt lave investeringer, noe som bremser veksten i lån og reduserer framtidige finanskostnader. Samtidig vil de kommende årene kreve økte investeringer, blant annet innen vann og avløp og rehabilitering av eldre bygg.
Vil gi oss bedre handlingsrom
– Resultatet viser kraften i stram styring, tydelige prioriteringer og ekte laginnsats. Vi har omstilt oss, levert mer for pengene og gjort det i tett samspill mellom politikk og administrasjon. Med godt lederskap på alle nivåer står vi sterkere rustet for å sikre gode tjenester også framover, sier kommunedirektør Tom-Arne Tørfoss.
Videre prosess
Årsregnskap for 2025 legges nå frem for politisk behandling.
Hovedutvalgene behander saken i møter 11. mars, formannskapet i møter 18. mars.
Sist oppdatert
